Domov, pro mnoho rodin přirozená součást života. Doma nacházejí nejenom ochranu, teplo, bezpečí, ale rovněž je pro ně domov symbolem spojeným s danou rodinou.
Na druhou stranu v České republice s námi žije nemalé procento osob, které takové štěstí nemají. Buď jim chybí stálá "střecha nad hlavou" úplně anebo se jejich adresa pobytu mění i několikrát do roka dle finančních možností, nabídky práce nebo příbuzenských a partnerských vazeb.
Kvalitní stabilní bydlení má však nejenom symbolickou roli, ale je rovněž předpokladem pro udržení stability rodiny, působí jako prevence rizikového chování či vztahových problémů partnerů či rodičů a dětí. V oblasti rodinné politiky je rovněž prokázána přímá souvislost mezi založením rodiny, uzavřením manželství a zajištěním bydlení. Dlouhodobě se ukazuje, že pokud mají mladé páry mít děti, případně chceme podpořit vícedětné rodiny, kvalitní dostupné bydlení je stěžejním prvkem. Velkým tématem v současné době jsou dopady současné krize spojené s pandemií Covid-19 na rodiny, zejména rodiny již tak znevýhodněné jako rodiny samoživitelů, rodiny s nízkými příjmy či bez stabilního zaměstnání.
Aktuální zpráva nadace Sirius, která se zabývá dopady pandemie na rodiny, uvádí mezi riziky zejména ztrátu zaměstnání, snížení příjmu rodin a rovněž také ztrátu bydlení. Dle této zprávy by se pak vládní opatření měla zaměřit zejména na prevenci propadu do chudoby a šíření negativních jevů a zamezení ztráty bydlení u rodin s dětmi. V následujícím příspěvku se zaměřím na to, jaké jsou nejvážnější problémy při snaze navrátit rodiny zpět do stabilní formy bydlení a jaká opatření mohou těmto rodinám pomoci.