Elektrokonvulzivní terapie (EKT) je jednou z nejúčinnějších metod pro léčbu závažn ých psychických onemocnění, přesto je často obecnou populací vnímána záporně. Negativní vnímání EKT veřejností je však v kontrastu s reálným vnímáním EKT pacienty podstupujícími tuto formu terapie a jejich blízkými.
V rámci předkládané studie jsme sledovali soubor pacientů (N = 67) léčených EKT na Psychiatrické klinice 1. LF UK a VFN v Praze a soubor jejich blízkých osob - většinou rodinných příslušníků (N = 50).
Obě skupiny vyplnily po skončení série elektro-konvulzí dotazník, který hodnotil efektivitu léčby, informovanost o léčbě a míru tlaku, se kterou byla léčba profesionály doporučována. Součástí bylo také hodnocení nežádoucích účinků léčby a ochoty podstoupit EKT znovu, pokud by byla v budoucnu indikovaná.
Většina pacientů (nad 80 %) byla s léčbou spokojená, hodnotila ji jako účinnou, a neobávala by se ji v budoucnu opět podstoupit, ač zhruba třetina referovala mírné nežádoucí účinky. Příbuzní pacientů vyjádřili obdobně pozitivní názor na EKT, kterou byl jejich blízký léčen.
Pozitivní reference samotných pacientů a jejich blízkého okolí pomáhají snížit stigmatizaci této metody, což může být v budoucnu nápomocné v léčbě dalších osob.