Nádorové onemocnění je významným rizikem vzniku žilní tromb ózy a plicní embolie (Venous Thrombembolic Event, VTE). Incidence trombózy spojené s onkologickým onemocněním (Cancer Associated Thrombosis, CAT) stoupá vzhledem ke zlepšení možností protinádorové léčby a prodloužení života pacientů.
CAT činí až čtvrtinu všech případů žilní tromboembolie, způsobuje vyšší morbiditu i mortalitu a také zhoršení kvality života. Standardem léčby byly po léta nízkomolekulární hepariny (Low Molecular Weight Heparins, LMWH).
V posledních letech se objevila data o účinnosti a bezpečnosti léčby v této populaci také přímými orálními antikoagulancii (Direct Oral Anticoagulants, DOAC), a ta byla proto zavzata do mezinárodních doporučení. V akutní fázi prokázaly orální inhibitory faktoru Xa (xabany) lepší účinnost v prevenci recidivy VTE oproti nízkomolekulárním heparinům, nicméně u edoxabanu a rivaroxabanu s vyšším rizikem krvácivé příhody.
Proto pro léčbu DOAC jsou vhodní selektovaní onkologicky nemocní s nízkým rizikem krvácení, s nádory mimo gastrintestinální nebo genitourinální trakt a také ti, u nichž není předpoklad interakce DOAC s jinými léčivy.