Zobrazovací metody dostupné u lůžka pacienta se staly nezastupitelnou částí diagnostického procesu u těžkých forem covid-19 v intenzivní péči. Hrudní ultrasonografie se etablovala jako unikátní zobrazovací modalita umožňující z áchyt spektra plicních patologií, pleurálního prostoru a funkce bránice, což umožňuje bez prodlení volit adekvátní terapeutické intervence.
Vitální informace je možné získat o funkci srdce a hemodynamice, pokud se hrudní ultrazvuk kombinuje s echokardiografií a ultrazvukovým vyšetřením cévního systému. Hrudní rtg u lůžka pacienta má svoje technická omezení, není senzitivní v časných fázích onemocnění a exponuje pacienty radiaci.
Computerová tomografie má vynikající prostorové rozlišení s možností vizualizace všech struktur hrudníku a mediastina, nevýhodou je zátěž pacienta a personálu transportem, společně s radiací a vedlejšími efekty podávané kontrastní látky. Hrudní ultrasonografie se ukázala být výhodná během pandemie v diagnostice covid-19 pneumonie a jejích komplikací.
Jedním z důvodů je redukce potenciální infekční kontaminace personálu a pacientů při transportu na radiologii a zpět. V tomto review autoři srovnávají tři nejčastější modality zobrazení hrudníku v diagnostice covid-19 v intenzivní péči a diskutují benefity a limitace hrudního ultrazvuku.