Význam epitopů lidských leukocytárních antigenů (HLA) pro predikci výsledku transplantace ledviny zatím není dostatečně prozkoumaný. Provedli jsme retrospektivní studii 47 párů pacient-dárce po první transplantaci ledviny, kde první kohortu (n=28) tvořili příjemci, u kterých došlo ke tvorbě de novo donor-specifických protilátek (DSA), a druhou (n=19) příjemci, u kterých ani 5 let po transplantaci nebyla tvorba protilátek detekována.
Pacienti byli vybráni v souladu s kritérii 18. mezinárodního HLA workshopu v Amsterdamu 2022 (Projekt: Definice imunogenních epitopů). Specificita sér pacientů byla určena testem Luminex single antigen, navíc byli příjemci a jejich dárci typizováni pomocí sekvenování druhé generace.
Definice HLA epitopů byla provedena za využití algoritmu HLAmatchmaker. Naše výsledky naznačují, že některé HLA epitopy jsou více imunogenní než jiné.
Eplety 76ESI a 161D u HLA antigenů I třídy vyvolávali nejsilnější imunitní odpověď, zatímco pozice 219W a 73TVS se zdály být s nízkým imunologickým rizikem. U HLA II třídy jsou 4 z 5 nejvíce imunogenních pozic namířeny proti antigenům DQ (30H, 52LL, 135G a 45GV), kdy proti epletu 30H se objevily protilátky v 56 % neshodných případů.
Nejméně imunogenní naopak byly neshody v pozicích 87Y, 129Q a 35FA, kdy dohromady nedošlo k tvorbě protilátek ani v jednom z 30 případů. Naše studie naznačuje, že předtransplantační HLA matching založený na analýze HLA epitopů může poskytnout důležitou informaci o akceptovatelných HLA neshodách a celkově sn ížit nebezpečí vzniku DSA při zlepšení dostupnosti dárců pro vysoce HLA senzibilizované pacienty.