P ředkládaný článek se zamýšlí nad úlohou státního zastupitelství ve zvláštních řízeních soudních a nad tím, zda je v této souvislosti správně pojata právní úprava, anebo by naopak bylo vhodné související právní předpisy novelizovat. Zamýšlí se nad tím, zda je role státního zástupce ve zvláštních řízeních soudních jasně vymezena, jako je tomu například v trestním řízení, kde je státní zástupce pánem sporu v přípravném řízení (dominus litis) a stranou v řízení před soudem, anebo zda tato role naopak není jednoznačně ohraničena.
Předkládaný text pracuje nejprve s teoretickými poznatky a s analýzou právních předpisů a doktríny. Za tímto teoretickým úvodem pak následují dvě kazuistiky z vlastní zkušenosti autora, coby státního zástupce. Závěrem se pak syntézou teoretické a kazuistické části autor snaží odpovědět na položenou akademickou otázku a svůj pohled na věc náležitě odůvodnit.
Předkládaný článek pak nehodnotí pouze úlohu státního zastupitelství ve zvláštních řízeních soudních, ale i koncepční vymezení této úlohy a to, zda k jejímu naplnění zákonodárce dal státnímu zastupitelství potřebné nástroje. Text tak pojímá zadané téma komplexně a ve vzájemných souvislostech hodnotí jednotlivá dílčí podtémata blíže rozvedena postupně v celém článku.
Přínos předmětného textu může být pak právě v kombinaci akademického a praktického pohledu, kdy vlastní zkušenost autora obohacená o prvky akademické práce umožňuje relativně komplexní vyhodnocení uvedené problematiky s možným dopadem do praxe i činnosti zákonodárné.