Hypogonadismus s pozdním za čátkem v dospělosti představuje významný zdravotní problém, protože na základě vztahu nízkých hladin testosteronu a diabetu, kardiovaskulárních onemocnění a osteoporózy vede snížení délky a kvality života. Hypogonadální muži s umírají dříve než muži dostatečně zásobeni androgeny a na této skutečnosti výrazně podílejí kardiovaskulární onemocnění a diabetes.
Diagnostika deficitu testosteronu vyžaduje laboratorní potvrzení abnormální hladiny a přítomnost klinických projevů. Je-li diagnóza potvrzena, je doporučena úprava životního stylu a testosteronová substituce injekční, orální nebo transdermální. Volba formy androgenní terapie by měla být provedena na základě preference pacienta, farmakokinetiky, nákladů léčby s dosažením hladiny testosteronu v polovině fyziologické hladiny u mladších mužů v souladu s doporučeními Evropské urologické společnosti.
Pacient musí být pravidelně monitorován provedením fyzikálního vyšetření, komplexní analýzy séra a vyšetření prostaty. Benefitem léčby pro pacienta je dosažení fyziologických hladin testosteronu, zlepšení sexuálních funkcí, svalové síly a hmoty, zvýšení energie, kostní denzity, pocitu životní pohody a zlepšení kardiovaskulární morbidity.