Součástí europeizace trestního práva je bezesporu i zásada vzájemného uznávání rozhodnutí v trestních věcech. Ta byla do unijního práva zavedena za účelem dosažení efektivního a rychlého vyšetřování a stíhání přeshraniční trestné činnosti napříč EU a je neoddělitelně spojena s posilováním justiční spolupráce mezi členskými státy.
Pokud však chceme dosáhnout efektivního a rychlého vedení trestních řízení, které mají mezinárodní přesah, je třeba se více zaměřit i na oblast vzájemného uznávání příkazů k zajištění důkazů, příkazů k zajištění majetku a příkazů ke konfiskaci. Zároveň se jedná o oblast unijního práva, ve které můžeme v posledních letech pozorovat výrazný posun vpřed.
Následující článek se ve své první části zabývá stručným vymezením pojmů zajištění důkazů, zajištění majetku a konfiskace majetku. V druhé části je pojednáno o vývoji europeizace trestního práva na tomto poli, přičemž důraz je kladen na vývoj nejdůležitějších právních předpisů v posledních dvou dekádách.
V poslední části článek pojednává o aktuálním vývoji v této oblasti, přičemž je kladen důraz na nařízení Evropského parlamentu a Rady 2018/1805 ze dne 14. listopadu 2018 o vzájemném uznávání příkazů k zajištění a příkazů ke konfiskaci, které nabylo účinnosti na konci roku 2020.