Elektronová mikroskopie umožňuje zobrazovat předměty z mikrosvěta s atomovým prostorovým rozlišením pomocí elektronů s vysokou kinetickou energií, jejichž de Broglieho vlnová délka je v oblasti pikometrů (10-12 m). Zobrazování je založené na interakci vlnové funkce volně se šířících elektronů s atomy a elektrony v látce, která je zprostředkována Lorentzovou silou.
Klasické zobrazování pomocí propuštěných elektronů není ovšem vhodné pro všechny typy vzorků, např. pro vzorky s nízkým intenzitním kontrastem. Pro tyto případy byla vyvinuta tzv. elektronová holografie, která využívá interferenci předmětové a referenční vlny ke změření jak intenzitního, tak fázového kontrastu zobrazovaného vzorku.
Cílem tohoto projektu je vyvinout nový druh elektronové holografie v časové doméně, který by namísto prostorové interference využíval spektrální interferenci indukovanou dvěma po sobě jdoucími neelastickými interakcemi elektronu s koherentním optickým polem světla. První interakce využívající ponderomotorický potenciál světelných vln ve vakuu bude sloužit k vytvoření koherentní superpozice stavů elektronu, jejichž energie se budou lišit o celočíselné násobky energie interagujících fotonů.
Jednotlivé stavy při šíření prostorem získají rozdílný f ázový náběh, který se projeví během druhé interakce s optickým polem, které bude fázově svázané s polem budícím první interakci. Tato metoda přinese možnost zobrazovat amplitudu a fázi optických blízkých polí nejrůznějších nanostruktur s prostorovým rozlišením několika nanometrů.