Hradčanská kolej pro nemajetné vysokoškolské studenty v Praze existovala v letech 1919 až 1949 a zprvu se nacházela v Trauttmansdorffském paláci a Kapucínském klášteře na Hradčanech. O místnosti v klášteře kolej přišla roku 1927 a roku 1939 opustila Hradčany zcela, aby se uchýlila do uprázdněné budovy Karpatoruské koleje v Dejvicích, kterou užívala i po roce 1945.
V prvních letech své existence byla kolej spravována spolkem, v jehož čele stálo kuratorium. Mezi členy spolku náleželi také studenti, kteří se organizovali ve studentské samosprávě.
Finanční obtíže, se kterými se kolej v prvních letech potýkala, vedly k větší organizovanosti studentů v důsledku čehož studentská samospráva získala značnou kontrolu nad chodem koleje. Měla postupně na starost nejen knihovnu s čítárnou, ale i kolejní menzu a částečně též personální otázky a administrativní záležitosti.
V době výstavby nové kolejní budovy v polovině dvacátých let došlo v rámci spolku k rozkolu mezi samosprávou a kuratoriem. Spor vedl k tomu, že se většina studentů do nové budovy nenastěhovala, zůstala ve starých ubikacích na Hradčanech a založila si zde vlastní kolej.
Tu od roku 1934 spravoval spolek Hradčanských kolejáků, který sestával ze stávajících studentů i bývalých členů koleje. Po uzavření vysokých škol sloužila budova koleje velitelství SS v Praze.
Po obnovení výuky roku 1945 kolej opět převzal spolek Hradčanských kolejáků, který ji spravoval až do roku 1949, respektive 1951, kdy správu převzal stát.