Východiska: DLBCL je u dospělých nejčastějším subtypem nehodgkinského lymfomu. Dlouhé nekódující RNA (lncRNA) představují heterogenní skupinu protein-nekódujících RNA s délkou >200 nukleotidů. Vzhledem ke krátké životnosti RNA v krvi jejich zastoupení odráží pacientův aktuální stav a díky vysoké tkáňové specifičnosti se dají lncRNA z tekuté biopsie využít jako biomarkery pro sledování účinku léčby.
Cíl: Práce se zabývá identifikací a stanovením diferenciální exprese plasmatických lncRNAs před a po léčbě pacientů s DLBCL. Hlavním cílem je identifikovat potenciální lncRNA biomarkery, které by umožnily rychlý, citlivý a specifický monitoring léčby DLBCL nebo například detekci minimální reziduální nemoci.
Metodika: Plazma pacientů je získána centrifugací z plné, (K3EDTA) nesrážlivé krve do 1 hodiny po odběru. cfRNA (mimobuněčná=cell-free RNA) je následně izolována a kvantifikována. Poté jsou připraveny 3‘polyadenylované sekvenačn í knihovny, které jsou analyzovány na sekvenátoru nové generace.