Charles Explorer logo
🇬🇧

Classification as Part of Integrity Fair Competition in Para Skiing

Publication at Faculty of Physical Education and Sport |
2023

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Abstract

Ráda bych vás v tomto článku blíže seznámila s tím, že na hory se vydávají běžně i osoby se zdravotním postižením a proč se zajímají o klasifikaci a kompenzační pomůcky.

Zkratka para byla mezinárodní dohodou uznána pro paralelní provozování sportu osob se zdravotním znevýhodněním vedle sportu běžného. Přestože některé vrcholové závody již probíhají společně a na stejných sportovištích, je z mnoha důvodů stále nutné je profesionálně odlišit. Termínem "para lyžování" se tedy označuje lyžování osob se zdravotním postižením. Konkrétně alpské disciplíny zahrnují sedm závodů: sjezd, slalom, obří slalom, super-G, alpskou kombinaci a paralelní týmové závody.

Sport byl vyvinut po konci druhé světové války, kdy se zranění bývalí vojáci chtěli vrátit ke sportu, který měli rádi. V roce 1948 byly nabídnuty první kurzy para lyžování v Evropě. V České republice došlo k rozvoji tohoto sportu až kolem roku 1980. Závody jsou vhodné jak pro muže, tak i pro ženy s tělesným postižením, kteří využívají dovolené kompenzace, jako jsou například stabilizátory, monoski či hrazda na spojení lyží. Mohou využívat běžné hůlky a také nemusí, třeba při absenci horní končetiny. Lyžaři se zrakovým postižením jsou na svahu provázeni traséry, kteří využívají zvukové signály. Všichni však musí používat vybavení v souladu s určenými pravidly, které stanovilo IPC.