Podmíněný trest odnětí svobody je zahraničními výzkumy označován za nejproblematičt ější druh trestu, přičemž studie zkoumající jeho úpravu a využití v České republice naznačuje, že mnohé problémy rozebírané v zahraničí jsou vlastní i české úpravě. V tomto článku představujeme, jak by bylo možné reformovat podmíněný trest odnětí svobody tak, aby byly zachované funkce, které od podmíněného trestu požadujeme, ale zároveň abychom předešli problémům spojeným s podmíněnými tresty odnětí svobody.
Navrhovaným řešením je zavést podmíněné odsouzení namísto podmíněného trestu odnětí svobody, což by znamenalo, že by nebyl ukládán trest odnětí svobody, jehož výkon by byl podmíněně odložen, ale byla by pouze stanovena zkušební doba. Takový trest by pachateli (i) nabízel novou šanci, (ii) citelně reagoval na závažnost trestné činnosti, jelikož pravidlem by bylo, že by jako součástí podmíněného odsouzení byly ukládané tresty, omezení či povinnosti, jejichž cílem by bylo jak pachatele citelně zasáhnout a (iii) reagoval na rizika a potřeby pachatele.
Výměra trestu odnětí svobody by byla stanovena až po případném porušení podmínek, přičemž by umožnila zohlednit citelnost dopadů na život pachatele v průběhu zkušební doby.