Podtlaková terapie (negative pressure wound therapy, vacuum asisted closure, topical negative pressure aj.) je v České republice používána v léčbě komplikovaných a nehojících se ran více než 20 let. Zpočátku byla indikace k "podtlaku" více využívána u rozs áhlých komplikovaných chirurgických ran, posttraumatických ran, dekubitů 4. stupně nebo k řešení defektů při syndromu diabetické nohy.
S rozvojem přístrojové techniky včetně nabídky jednorázových přístrojů se podtlaková terapie nyní používá i u méně komplikovaných ran. Léčba ulcerací dolních končetin žilní etiologie však náleží k méně používaným.
V ambulanci hojení ran při Geriatrické klinice (Všeobecná fakultní nemocnice v Praze 2) pacienti s ulceracemi končetin při žilní insuficienci zaujímají více než 70 %. Léčba rozsáhlých defektů při použití terapeutických prostředků trvá i několik let.
Použití podtlakové terapie se stalo další možností, jak urychlit hojení defektů. Příspěvek předkládá otázky, které je nutné v průběhu podtlakové terapie řešit u každého pacienta individuálně.
Na kazuistice pacientky s diagnózou ulcerace bérce žilní etiologie demonstrujeme vývoj a výsledky léčby s použitím prostředků hojení ran a podtlakové terapie.