Cystická fibroza (CF) je závažné, geneticky podmíněné, s věkem progredující, multiorgánové onemocnění, jehož prognóza se významně zlepšila zavedením modulátorů CFTR proteinu (CFTRm) do klinické praxe. Nejnovějším a současně nejefektivnějším léčivým přípravkem je trojkombinace elexakaftor/tezakaftor (Kaftrio) pro nemocné od věku 6 let s patogenní variantou (dřiíve nazývanou jako "mutace") F508del alespoň na jedné z alel CFTR genu (1).
V současné době je již 456 nemocných, tj. 88,5% pacientů, indikovaných pro léčbu CFTRm díky přítomnosti mutace F508del, z nichž 383 pacientů (83,3%) je léčeno pomocí přípravku Kaftrio(2). U tzv. "parciálních"responderů" (tj. pacientů s částečnou odpovědí na terapii CFTRm), při dobré adherenci k léčbě a po vyloučení obecně známých faktorů, které by mohly být důvodem nedostatečné odpovědi na terapii CFTRm, hraje důležitou roli genetické vyšetření celé kódující sekvence genu CFTR z nového náběru krve z důvodů dosud nejasné četnosti výskytu komplexních variant v genu CFTR.
Komplexní variantu tvoří většinou intragenový genetický modulátor (tj. sekvenční varianta samotného genu CFTR mimo kauzální mutace) v cis konfirmaci spolu s mutací genu CFTR, tj. na stejné alele - ve stejném genu CFTR, kde se nachází mutace F508del. Komplexní alely genu CFTR mohou ovlivnit funkční mechanismus proteinu, jeho terciární konformaci, a tak i odezvu na léčbu CFTRm na molekulární úrovni.
Pouhá přítomnost komplexních alel u pacientů adherujících k terapii CFTRm není důvodem k jejímu ukončení. Jak dokládá prezentovaná kazuistika, i při dobré adherenci je úrove ň celkového klinického a funkčního benefitu CFRTm trojkombinací elexakaftor/tezakaftor/vakaftor odvislá od genotypu genu CFTR.