Monografie přináší přehledové informace z výzkumu historie, obsahu, fondů a stavu zpřístupnění 19 českých a moravských mapových sbírek, archivů, knihoven, muzeí a univerzit. Představuje také jejich nejvýznamnější kartografické kolekce a unikáty.
Ty zahrnují tištěné i rukopisné mapy, atlasy, plány, glóby a veduty, které jsou vyrobené technikami dřevořezu nebo mědirytu. Tematicky kniha seznamuje s katastrálními, regionálními, lesnickými, náboženskými, hydrologickými a geologickým mapami a také s městskými a zahradnickými plány.
Zajímavá jsou i kartografické kuri óza, jako je mapa Čech ve tvaru květu růže. Regionálně jsou zastoupena především bohemika a moravika, ale jsou zde i ukázky map Středomoří, alpských oblastí nebo Asie.
Popisy a analýzy doprovází 71 obrazových ukázek starých map, plánů, glóbů a vedut z období od roku 1518 do roku 1920. Vedle toho jsou rovněž stručně představeny významné osobnosti kartografů a nakladatelů, jakož i kurátorů nebo mecenášů, kteří se zásadně podíleli na tvorbě a rozvoji mapových sbírek.
Autorka také hodnotí a shrnuje možnosti fyzické a elektronické dostupnosti vybraných mapových sbírek. Přináší i praktické informace o službách pro badatele.
Monografie tak poprvé přináší přehledný, souborný a kritický pohled na vybrané významné české mapové sbírky. Kniha je doplněna rejstříky (personálním a geografickým), přílohou v podobě mapy s rozmístěním českých mapových sbírek, adresářem sbírek s kontakty a seznamem agregátorů digitálních dat.