Kolektivní monografie představuje P. J. Šafaříka, známého půkopníka slavistiky, slovanské filologie a etnografie v netradičním světle jako tvůrce etnografických map.
Po úvodních kapitolách uvádějících čtenáře do života a díla P. J. Šafaříka i do dobového prostředí Evropy spojeného s národně-osvobozeneckým bojem za rovnoprávnost slovanských národů.
Dílo analyzuje jeho historické, geografiké a etnografické rukopisné mapy, ale také tišt ěné mapy s poznámkami a další unikátní pomůcky z pozůstalosti P.J. Šafaříka dochované v Mapové sbírce PřF UK. V závěrečné syntéze autorky hodnotí Šafaříkovu historicko-geografickou metodu a způsob tvorby map i podíl filologa a jeho spolupracovníků. Výsledkem původního výzkumu je také přehled rukopisných, tištěných, upravovaných, plánovaných a skutečně vydaných map P.
J. Šafaříka. Je zhodnocen přínos jeho kartografické práce. Monografie hodnotí integritu, a zachovanost a zpřístupnění fondu V Mapové sbírce PřF UK.
Celý soubor byl v roce 2023 přihlášen Českou republikou k zápisu do Registru MoW UNESCO. Přílohu tvoří Bibliografie map, konceptů a pomůcek P.
J. Šafaříka s anotacemi.