Úvod: Informační systém infekčních nemocí (ISIN) je vytvořen především pro evidenci akutních onemocnění. Mezi údaji, které se do nich zaznamenávají, jsou i data o očkování. Na základě zákonné povinnosti získává data o selhání vakcinace i Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Cíl: Ověřit vhodnost informačního systému ISIN a SÚKL pro dílčí hodnocení dopadu očkování.
Výsledky: V letech 2018-2021 bylo hlášeno celkem 15 013 rotavirových gastroenteritid. U 213 nemocných byla uvedena anamnéza očkov ání proti těmto infekcím, 160 pacientů mělo očkování dokončeno. U neočkovaných pacientů bylo zjištěno významně vyšší riziko hospitalizace než u očkovaných dětí stejného věku (x2 = 18,01; p = 0,00002). Neočkované byly i tři děti, které na tuto infekci zemřely. V jednotlivých letech bylo zjištěno riziko hospitalizace pro jednoleté neočkované děti 9,6-27,3x vyšší než pro děti vakcinované. V uvedených letech bylo SÚKL hlášeno 21 selhání očkování.
Diskuze a závěr: I když informační systém infekčních nemocí nemůže při hodnocení účinnosti očkování nahradit dlouhodobé prospektivní sledování očkovaných osob, může poskytnout řadu zajímavých informací, které nepřímo mohou přispět ke sledování účinnosti očkování. Pro získávání přesnějších údajů o očkování z obou systémů je žádoucí zvýšit kvalitu hlášení. Dlouhodobá výjimečnost selhání vakcinace proti rotavirovým infekcím je dalším argumentem pro propagaci a rozšiřování tohoto očkování.