I přes obrovské celosvětové úsilí snížit výskyt kardiovaskulárních onemocnění jsou tato stále dominantní příčinou nemocnosti a úmrtnosti ve vyspělém světě. V posledn ích letech došlo k významné redukci prevalence kardiovaskulárních chorob dané ovlivněním hlavních rizikových faktorů v rámci primární a sekundární prevence, především důslednou léčbou arteriální hypertenze a dyslipidemie.
Navzdory pozoruhodnému efektu statinů ovšem stále nejsme schopni až u dvou třetin pacientů dosáhnout doporučovaných cílových hodnot sérových lipidů, proto trvá snaha o intenzifikaci hypolipidemické léčby. Kyselina bempedoová, inhibitor ATP-citrát lyázy, představuje novinku mezi hypolipidemiky.
Omezením endogenní syntézy cholesterolu snižuje hladinu LDL-cholesterolu a následně také incidenci kardiovaskulárních příhod. Perspektivní je tato nová léčba jak v monoterapii u statin-intolerantních pacientů (kdy umožňuje dosáhnout až 40% poklesu koncentrace LDL-cholesterolu), tak coby součást kombinačních režimů.
Následující text shrnuje současné znalosti stran účinků a bezpečnosti kyseliny bempedoové a ve světle nových zjištění a odborných guidelines uvádí praktická doporučení, kdy terapii indikovat.