Úvod: Flexibilní endoskopické vyšetření polykání (FEES) je jednou ze základních metod k objektivní diagnostice poruch polykání. Principem je polykání bolusů různých konzistencí pod endoskopickou kontrolou.
Z dostupných údajů i našich zkušeností vyplývá, že kvalita a výtěžnost vyšetření závisí na viditelnosti testovaného bolusu. Cíl práce: Ověřit, zda použití fluoresceinu zlepšuje citlivost FEES vyšetření v porovnání se standardním potravinářským barvivem.
Metodika: Ve studii jsme u 40 pacientů provedli FEES s polknutím vody obarvené zeleným potravinářským barvivem a vody obarvené fluoresceinem. Hodnocena byla přítomnost predeglutivního leaku, stagnace bolusu v hltanu (valekulách, na stěnách hltanu, piriformních recesech), průnik bolusu do dýchacích cest na základě Penetračně-aspirační škály podle Rosenbeka (PAS), tendence k penetraci přes zadní komisuru a také subjektivní porovnání obou metod ve sledovaných parametrech.
Výsledky: Výsledky prokazují statisticky významně vyšší záchyt stagnace bolusu na stěnách hltanu (p < 0,001) a ve valekulách (p = 0,038) v případě tekutiny obarvené fluoresceinem. Při hodnocení průniku bolusu do dýchacích cest dosáhla hodnota reliability (spolehlivosti) statistické významnosti (k = 0,438; p < 0,001) mezi testovanými metodami (zelené barvivo oproti fluoresceinu), což svědčí pro dobrou citlivost obou metod.
Na bodové škále podle Rosenbeka (1-8 bodů) se ale metody statisticky významně lišily v hodnocen í závažnosti penetrace/ aspirace (p = 0,001). Při použití fluoresceinu byla detekována statisticky významně větší hloubka průniku do dýchacích cest (PAS 3,13) než při použití zeleného barviva (PAS 2,10) (p = 0,001).
Při subjektivním porovnání obou metod vyšetřujícím lékařem je statisticky významně lepší viditelnost fluoresceinu ve všech hodnocených parametrech. Závěr: Studie prokázala lepší senzitivitu FEES při použití fluoresceinu v porovnání s běžně používaným potravinářským barvivem.
Fluorescein se jeví jako vhodné barvivo k vyšetřování poruch polykání.