"Hodnocení znalostí a kompetencí může mít mnoho forem, od ústního zkoušení, přes písemné testování až po rozličné formy praktického zkoušení. Čím větší je dopad výsledků testu na další osud testovaného, tím více je potřeba, aby testy byly kvalitní.
Trojice workshopů se věnuje některým konkrétním postupům, které vedou k tomu, aby testy měřily znalosti a dovednosti objektivně, spravedlivě a reprodukovatelně.
I. Kvalitní testová úloha
První workshop je zaměřen na tvorbu a oponenturu testových položek, odhad jejich psychometrických vlastností pomocí položkové analýzy a využití znalostí o vlastnostech položek pro zvyšování jejich kvality.
II. Od jedné úlohy k testu
Druhý workshop mapuje životní cyklus testu. Od inventury výukových cíl ù, poes specifikaèní tabulku testu, analýzu testu, nastavení mezí pro prùchod testem až po vyrovnání obtížnosti variant a klasifikaci testù.
III. Testování prakticky
Ve posledním z trojice workshopù se podíváme na praktické aspekty testování. Na administraci testù, jejich bezpeènost, na nástroje pro analýzu testù a položkové banky.
Účastníci workshopù se seznámí s technikami, které pomáhají navrhnout spolehlivé a validní testy a vytvooit kvalitní testové úlohy. Naučí se pracovat s nástroji pro analýzu testu a jednotlivých úloh a výsledky tìchto analýz aplikovat poi zlepšování testových úloh a celých testù. Workshopy se dotknou všech krokù tzv. testového cyklu od plánování, poes tvorbu a oponování úloh, nastavení a standardizaci klasifikaèních mezí, administraci testu, jeho vyhodnocení, až po položkovou analýzu a analýzu testu. Dùraz se klade na to, aby účastníci workshopù mohli vìtšinu technik okamžitì začít využívat ve své pedagogické praxi."