Metodika vznikla jako součást projektu podpořeného Technologickou agenturou České republiky (dále jen "TA ČR") "Nová metoda vzdělávání pro 21. století: Virtual-Co-Teaching. Uživatelům představí a vysvětlí další možnosti spolupráce s odborníky nebo jinými vzd ělavateli formou virtuálního co-teachingu.
Uvedený projekt realizuje Katedra andragogiky a managementu vzdělávání Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy (dále jen "KAMV") v letech 2020 až 2023. Cílem projektu je vytvořit a aplikovat virtuální složku jako novou součást vzdělávací metody co-teachingu. Východiskem je výzkum metody, dále její experimentální ověření a následně optimalizace. Projekt navrhuje metodiku, která umožní inovativní využití v rámci školního vzdělávání (základního a středního). Metodu co-teachingu projekt rozšiřuje do virtuálního prostředí, čímž vzniká nový nástroj aplikovatelný pro řešení aktuálních problémů v kognitivní složce vyučování. Principem je spolupráce při výuce s cílem efektivnějšího vyučování, větší synergické provázanosti obsahu vzdělávání v teoretické i praktické složce, využití mezioborového přístupu ve vazbě na průřezová témata zakotvená v rámcových vzdělávacích programech (dále jen "RVP") a rozvoj transverzálních kompetencí reagujících na dynamické proměny společnosti.
Projekt probíhá v období 2020 až 2023 a záměrem bylo reflektovat nedostupnost odborníků z praxe, problematiku sdílení pedagogického procesu a spolupráci učitelů a dalších zainteresovaných aktérů.
V metodice najdete popis různých forem co-teachingu a samozřejmě také jasné vymezení samotného v ČR málo používaného pojmu co-teaching. Budeme se věnovat efektivnímu a smysluplnému využití nového způsobu výuky a představíme vám i konkrétní výstupy z výzkumů a rozbory virtuálních co-teachingových hodin.