Cílem následujícího textu je zprostředkovat vhled do záležitostí týkajících se Evropské unie (dále EU) a tipy na práci s relevantními evropskými dokumenty. První část kapitoly je zaměřená na evropské právo a měla by čtenářům pomoci se zorientovat v tom, jaké typy právních aktů EU známe, jakým zp ůsobem se promítají do národního práva a kde jsou limity EU legislativy v ovlivňování politik národních států.
Díky tomu lze získat základní přehled o tom, jaké dokumenty EU produkuje a nakolik jsou závazné. Hodit se to může především v případě obsahových analýz veřejněpolitických aktů či process tracingu.
Druhá kapitola se pak věnuje rozdělení pravomocí mezi EU a členské státy. Je zde popsáno, do kterých oblastí může EU přímo zasahovat a kde naopak má pouze "podpůrné pravomoci".
Znát tyto kategorie je esenciální pro to, aby výzkumníci veřejných politik chápali vztahy mezi činnostmi EU a národních států. Unie totiž pokrývá prakticky všechny politické oblasti, ale pouze v některých je relevantním hráčem.