Mastné kyseliny mají významné funkce energetické, strukturálních a funkční. Svým složením v biomembráně ovlivňují její fluiditu a tím i funkce, vazbou na některé proteiny modulují jejich působení, podílejí se na buně čné signalizaci a jsou také prekurzory širokého spektra biologicky aktivních molekul.
Není tedy překvapením, že mastné kyseliny hrají důležitou roli v tumorigenezi. Nádorové buňky jsou charakterizovány zvýšeným vychytáváním mastných kyselin, ale také zvýšenou de novo lipogenezou.
V nádorových buňkách dochází ke zvýšené expresi proteinů a enzymů účastnících se metabolismu MK. Zvýšená aktivita tčchto enzymů je spjata s horší prognózou nádorových onemocnění a jejich inhibice může být cílem terapie.
Dysregulace metabolizmu mastných kyselin charakterizuje nejen karcinogenezi a nádorový růst, ale také malnutrici, která onkologická onemocnění obvykle provází. Riziko rozvoje nádorových onemocnění je významně ovlivněno kvantitou a kvalitou konzumovaného tuku a vliv složení mastných kyselin ve tkáních na vznik a progresi jednotlivých nádorů je intenzivně studován.
Získané poznatky jsou využívány pro vývoj nových protinádorových léčiv. Zkoumání změn v lipidovém metabolismu u nádorových onemocnění může přispět k odhalení nových biomarkerů pro časnou diagnostiku a případně i vhodných terapeutických cílů.