Poválečná situace změnila společenskou atmosféru v celém světě. Po první světové válce se objevilo dadaistické hnutí a surrealismus, jako po druhé světové válce Arte povera nebo Informel.
Umělci se začali zabývat novými přístupy k umění. Nyní se začal zajímat o jeho různá odvětví a mezi lidmi vzrostla touha po umělecké tvorbě.
Období všeobecné poválečné euforie přineslo novou naději, předsevzetí vytvořit novou společnost v tom nejlepším slova smyslu a vnést do vzdělávání nové myšlenky. V této souvislosti vstoupil Ladislav Daniel a představil svůj koncept vzdělávání.
Po Orffově a Kodáyově vzoru se Ladislav Daniel snažil o zlepšení hudební výchovy. Sám Zoltán Kodály nikdy nenapsal komplexní metodu hudební výchovy, ale měla by vych ázet z jeho zásad.
Ty převzali učitelé v mnoha zemích, včetně Ladislava Daniela. Revoluční výzvou Ladislava Daniela bylo napsat školu pro sopránovou zobcovou flétnu a později pro altovou zobcovou flétnu (flauto dolce).
Dalším základem Danielovy reformy hudební výchovy byl intonační trénink metodou tonální metody zpěvu, vyvinuté z díla Guida z Arezza, pozoruhodného skladatele a teoretika hudby středověku;