Kniha se zabývá řízením úspor ve veřejném sektoru. Autoři si kladou tyto základní otázky: Jaká je podstata plýtvání ve veřejném sektoru a jakými způsoby lze ve veřejném sektoru dosáhnout racionálních úspor? Jaké metody rozpočtování jsou vhodné pro optimální alokaci zdrojů a pro dosažení úspor? Jak optimálně nastavit proces změny vedoucí k racionálním úsporám ve veřejném sektoru? Jaké závěry a doporučení vyplývají z provedeného výzkumu v oblasti řízení úspor a snižování plýtvání ve veřejném sektoru? Tomu odpovídá i struktura publikace.
První kapitola plní roli teoreticko-metodologického pilíře. Definuje pojmy "racionální úspora" a "pseudoúspora".
Druhá kapitola se zabývá hledáním vhodné metody rozpočtování, kterou lze racionálně alokovat zdroje a efektivně hledat racionální úspory. Kapitola podrobně zdůvodňuje myšlenku programového rozpočtování jako nástroje pro racionální alokaci omezených zdrojů a jejich racionální omezení.
Třetí kapitola je inovativní pohled na vládnutí. Autoři v ní na základě metody komparace a specifikace porovnávají a rozlišují dvě různé koncepce správy věcí veřejných, a to tradiční (klasický) model "principal-agent" a model stewardship.
Autoři ukazují, že model správcovství otevírá nové možnosti pro efektivní řízení veřejného sektoru. Ve čtvrté kapitole autoři analyzují faktor řízení rizik a faktor využití příležitostí pro efektivní řízení veřejného sektoru.
Pátá kapitola představuje normativní koncept "správného rozhodnutí" a jeho dopad na racionální řízení. Šestá a sedmá kapitola jsou věnovány dvěma případovým studiím. První případová studie se zaměřuje na implementaci úsporných změn v organizacích veřejného sektoru.
Druhá případová studie se zaměřuje na metody a postupy, jak vytvořit štíhlou administrativu a jak uplatňovat principy št íhlého jednání.