Komplexní kardiovaskulární rehabilitace jako součást sekundární prevence byla uznána jako nákladově nejefektivnější intervence, která snižuje kardiovaskulární mortalitu, morbiditu a disabilitu a zvyšuje kvalitu života v širokém spektru kardiovaskulárních nemocí. K dosažení žádoucích výstupů je nutné poskytování komplexních a "moderních" programů kardiovaskulární rehabilitace v ústavní i ambulantní péči.
Současné odborné stanovisko si klade za cíl aktualizovat praktická doporučení základních složek a cílů kardiovaskulární rehabilitace u různých kardiovaskulárních nemocí, aby to pomohlo celému týmu kardiovaskulární rehabilitace navrhnout a rozvíjet programy a podpořilo uznání pozitivního přínosu kardiovaskulární rehabilitace poskytovateli zdravotní péče, pojišťovnami, politiky a pacienty. Předkládaná aktualizace vychází z předchoz ího doporučení z roku 2010, zachovává přístup orientovaný na jednotlivé choroby a představuje jak osvědčené, tak i kontroverzní aspekty.
V odstavcích o implementaci pohybových programů byly přidány informace o pokrocích v jednotlivých tréninkových modalitách a byly zahrnuty i nové náročné populace. Pro rutinní praxi byla vytvořena souhrnná tabulka aplikovatelná na všechny kardiovaskulární jednotky, ale současně jsou předkládány i specifické tabulky zvlášť pro každou klinickou jednotku.