WHO klasifikace tyreoidálních nádorů vstupují do druhého půlstoletí vývoje 5. vydáním. Přijaté změny nepochybně ovlivní znění bioptických a cytopatologických nálezů.
Trvalý nárůst informací je v porovnání s předchozím 4. vydáním klasifikace především v úrovni molekulárně biologické. To změnilo pohled na velmi tradiční jednotky - preferovaný název pro polynodózní strumu je (s ohledem na monoklonální povahu některých uzlů) folikulární nodulární tyreoidální nemoc.
Odstraněny byly i některé terminologické relikty - název onkocyty nahradil Hürthleho buňky Folikulární adenom má nově podtyp s papilární úpravou (a chybějícími jadernými znaky papilárního karcinomu). V již vžité jednotce NIFTP jsou nově vymezeny podtypy menší než 10 mm a onkocytární.
Všechny onkocytární tumory mají arbitrárně stanoven minimální podíl onkocytů na 75 %. Multidisciplinární přístup k léčbě tyreopatií a stratifikace terapeutických postupů podle rizika přineslo zavedení gradingu do řady nosologických jednotek karcinomů papilárního, folikulárního, medulárního.
Grading využívající počet mitóz stanoví jejich kvantifikaci na 2 mm2 místo dříve užívaných nejednotných HPF (zorných polí velkého zvětšení). Upřesnění nastalo na podkladě genetických poznatků i v řadě dalších, méně častých diagnóz (např. zařazení spinocelulárního karcinomu mezi anaplastické).
V kategorii vzácných nádorů jsou nově formulovány karcinomy salivárního typu se dvěma zástupci: mukoepidermoidním a sekretorickým karcinomem. Kribriformně morulárně upravený karcinom řazený dříve jako varianta karcinomu papilárního je nově oddělen na podkladě imunologického a genetického profilu do nově vzniklé kategorie nádorů nejisté histogeneze.
Do této kategorie je zařazen rovn ěž sklerozující mukoepidermoidní karcinom s eozinofilií. Mikrokarcinom jako samostatná jednotka není v 5. vydání obsažen.
Nádor menší než 10 mm musí být charakterizován příslušnými znaky odpovídající kategorie. Thyroblastom nahrazuje terminologicky maligní teratom. Část nově stanovených diagnostických kritérií je uplatnitelná i ve FNAC diagnostice.
Nově zavedený grading u některých nosologických jednotek může výjimečně i změnit diagnózu (NIFTP/EFVPTC/ neinvazivní HG FVPTC), ale především ovlivní volbu terapeutických postupů.