Studie se zabývá analýzou estetické teorie Charlese Baudelaira a někter ých postupů zakladatele haute couture Fredericka Wortha. Ačkoli oba umělci mají své místo v dějinách módy a umění - Baudelaire jako ten, kdo fenomén módy začlenil do estetického myšlení, Worth jako člověk, který rekontextualizoval oděvní tvorbu od řemesla směrem k umění - jejich spojení je často ovlivněno pouhou časovou a místní příslušností k Paříži druhého císařství.
My se naopak pokusíme představit zásadní souvislost mezi oběma fenomény. Náš výklad ukazuje, jak Worthovy zdánlivě nesourodé postupy (které by se mohly jevit jako čistě marketingové či psychologické) nacházejí jednotící základ v baudelairovské estetice (formulované zejména v zásadním eseji Le Peintre de la vie moderne) a naopak, jak některé z otázek, které vyvolávají mnohé Baudelairovy teoretické formulace, dospívají k určité odpovědi ve Worthově spíše jen intuitivní praxi.
Toto křížení teorie a praxe se projevuje v současném křížení módy a umění a dává vzniknout jejich v podstatě moderní podobě.