Kapitola představuje zemský glóbus o průměru 52,5 cm vytvořený Jacobem Florisem van Langrenem (1525-1610) v Amsterdamu. Tento první nizozemský výrobce glóbů byl zakladatel výroby glóbů a otec rodinné dynastie tří generací kartografů a nakladatelů.
Glóbus se nachází u žebravého řádu františkánů v Praze. Jako nejstarší glóbus (1593) v Česku byl popsán v mezinárodním přehledu 247 starých glóbů od Karla Kuchaře a kolektivu v roce 1964.
Od té doby neprobíhal v Česku nový výzkum stavu těchto památek. Glóbus byl ve správě Národní knihovny ČR a po restitucích roku 1990 byl vrácen františkánskému řádu.
Stručně je přiblížena historie kláštera a knihovny. V roce 1991 jej popsal P. van der Krogt a určil nové datum, vydání roku 1605.
Pražská verze zemského glóbu označená LAN II je ve výzkumu P. van Krogta popsána jako třetí v pořadí 14 rozdílných kopií. Je velmi cenná, obsahuje mnoho nových originálních úprav v mědirytině a pochází z původních tiskových desek.
Při stěhování františkánské knihovny glóbus spadl a rozbil se. V roce 2016 byl úspěšně restaurován M. Širokým, i když došlo k nárůstu hmoty tělesa.
V roce 2023 byl znovu prozkoumán a popsán stav kartografické památky autorkou příspěvku v pražské řádové knihovně františkánů. Zeměkoule se dostala do františkánské knihovny zřejmě v 17. století za doby působení Bernarda Sanninga OFM, který byl českým provinciálem a spolupracoval úzce také Vincencem Corronelim, OFM, významným tvůrcem glóbů.
K záměně data výroby došlo zřejmě kvůli množství geografických poznámek na glóbu. Tyto jsou podrobně analyzovány.
Bylo zjištěno, že nejde o nejstarší dochovaný glóbus v České republice, jak se předpokládalo. Památka je však cenná a v dobré stavu.