Seminář se zaměří na formování a uplatňování prvků parlamentní demokracie v Československu let 1918-1939. Státní doktrína nového státu na jedné straně deklarovala směřování k parlamentní demokracii otevřeného typu zahrnující prvky přímé demokracie, na druhé straně se musela vyrovnávat s rozdílnou strukturální úrovní politického modelu jednotlivých částí státu, jakož i odstředivými tendencemi nestátotvorných politických skupin a v pozdější fázi i zvyšujícím se mezinárodním tlakem.
V jednotlivých okruzích tak seminář bude řešit otázky širšího diskurzu parlamentní demokracie, zahrnujícího polemiky nad úrovní a směřováním demokracie v zemi, mechanismy prosazení a užití volebních řádů, praxi politické propagandy v souvislosti s předvolebními kampaněmi, míru a užití poslanecké imunity, jakož i proměny a deformaci nastavených standardů v průběhu 30 let. Klíčovým záměrem semináře bude nejen postižení základních komponent parlamentní demokracie v daném období, ale pochopit jejich proměnlivost napříč historickým vývojem a sociálně ekonomickou úrovní jednotlivých zemí republiky.
Podmínkou splnění semináře je vedle přiměřené účasti (nejen fyzické, 75%, ale i aktivní podíl na diskusi) vystoupení s referátem k jednotlivým tématům semináře.