Publikace se zabývá přechodem absolventů ze vzdělávání do zaměstnání a změnami v jejich uplatnění na pracovním trhu během posledních deseti let. První část se zabývá různorodostí vzdělávacích kariér.
Druhá část se týká hodnocení získaného vzdělání a ukončené školy absolventy a jejich proměnami v letech 1997-2007. Třetí část se zaměřuje na sociální nerovnosti a jejich vliv na získání vzdělání v české společnosti.
Jde zejména o vztah mezi vzděláním rodičů a jejich potomků, mezigenerační vzdělaností mobilitu a celkový vliv rodinného zázemí na dosaženou úroveň vzdělání. Čtvrtá část publikace se týká samotného přechodu mladých lidí ze vzdělávání na trh práce, zvláště pak hledání prvního zaměstnání a jeho kvalitu, mobilitu na začátku pracovní kariéry a kvalitu současného zaměstnání. Pátá část se zaměřuje na objektivní i subjektivní ukazatele jistoty práce.
Konečně poslední část publikace analyzuje vztah mezi úrovní a oborem vzdělání a kvalifikačními požadavky pracovních míst, která absolventi zastávají.