Charles Explorer logo
🇨🇿

Riziko dyslexie : Pregramotnostní schopnosti a dovednosti a rozvoj gramotnosti v rizikových skupinách

Publikace na Pedagogická fakulta |
2014

Abstrakt

Podle současných poznatků existují skupiny dětí s větší mírou ohrožení gramotnostními obtížemi než běžná populace. Jedná se o děti s tzv. rizikem dyslexie, mezi které patří děti se specificky narušeným vývojem řeči (a jazyka) a děti s familiární zátěží pro vznik dyslexie.

Oběma skupinám se věnoval longitudinální projekt ELDEL-WP2 a navazující projekt GAUK, které se staly východiskem pro habilitační práci. Publikace má několik samostatných částí, přičemž nejdříve se zaměřuje na identifikaci dětí a proceduru stanovování rodinného rizika dyslexie a narušeného vývoje řeči (a jazyka).

Dále jsou předmětem práce vývojové profily pregramotnostních schopností a dovedností. Ve shodě s psycholingvistickým pojetím gramotnosti jsou v centru pozornosti jazykové a kognitivní schopnosti a klíčové pregramotnostní dovednosti, jejichž dosažená úroveň bývá dávána do souvislosti s úspěšným rozvojem čtení a psaní na počátku školní docházky.

Dosažené výsledky poukázaly na dynamiku vývoje jazykových a kognitivních schopností i pregramotnostních dovedností všech sledovaných dětí. Nejvíce ohroženou skupinou z hlediska možných deficitů se jevily děti se specificky narušeným vývojem řeči (a jazyka).

Děti s rodinným rizikem dyslexie dosahovaly zpravidla nižšího výkonu než děti s typickým vývojem, rozdíly často nebyly signifikantní. Přesto se tato skupina na konci 1. ročníku, ale zejména pak ve 3. ročníku jeví jako více riziková z hlediska výskytu poruch gramotnosti než skupina dětí s typickým vývojem.

Dosažené výsledky jsou konfrontovány a dávány do kontextu s údaji v zahraniční i tuzemské literatuře, ale také s metodologickými limity, které mohly do výsledků vstupovat.